کژکاری­های جنسی

کژکاری­های جنسی

  • انزال زودرس

انزال زودرس با انزالی آشکار می­شود که قبل یا مدت کوتاهی (تقریباً 1 دقیقه) بعد از دخول واژنی و قبل از اینکه دلخواه فرد باشد روی می­دهد. این نشانه­ ها باید حداقل به مدت 6 ماه وجود داشته باشند و باید تقریباً در تمام (در حدود 75 تا 100%) موقعیت­های فعالیت جنسی تجربه شده باشند و موجب ناراحتی قابل ملاحظه بالینی در فرد می ­شوند.

شیوع

به صورت بین­ المللی، بیش از 20 تا 30 درصد مردان 18 تا 17 ساله در مورد اینکه با چه سرعتی انزال کنند، نگران هستند و 1 تا 3 درصد مردان مبتلا به این اختلال تشخیص داده خواهند شد. شیوع انزال زودرس با بالا رفتن سن افزایش می­یابد.

درمان

در درمان انواع اختلالات جنسی می­توان از دارو­درمانی، درمانهای روانی از جمله، رفتاردرمانی آموزش مهارت­های رفتاری-جنسی و درمان­های تحلیلی بهره برد.

  • اختلال ارگاسمی در زن

اختلال ارگاسمی در زن با مشکل تجربه کردن ارگاسم و / یا کاهش محسوس شدت احساسات ارگاسمی مشخص می­شود. زنان تنوع زیادی را در نوع و شدت تحریک که ارگاسم را فراخوانی می­کند، نشان می­دهند. همچنین، توصیفات ذهنی ارگاسم بسیار متفاوت هستند، بدین معنی که ارگاسم به شیوه­ های بسیار متفاوت، هم در بین زنان و هم در فرصت­های مختلف در زنی یکسان، تجربه می­شود. برای تشخیص اختلال ارگاسمی در زن، نشانه ­ها باید تقریباً در تمام فرصت­های (تقریباً 75 تا 100 درصد) فعالیت جنسی تجربه شوند و حداقل مدت تقریباً 6 ماه داشته باشند. این اختلال باید ناراحتی قابل ملاحظه بالینی با نشانه­ ها همراه باشد.

شیوع

میزان شیوع گزارش شده برای مشکلات ارگاسمی در زنان بسیار تفاوت دارد و بسته به عوامل متعدد مانند سن و فرهنگ، از 10 تا 42 درصد گسترش دارد. تقریباً 10 درصد زنان ارگاسم را در طول عمر خود تجربه نمی­ کنند.

درمان

به طور کلی در درمان کژکاری­های جنسی از دارودرمانی؛ آموزش مهارت­های رفتاری-جنسی؛ حساسیت-زدایی تدریجی؛ درمان زناشویی رهنمودی استفاده می­شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *